Gyászfeldolgozás.
Minden gyász egyedi.
A gyász a legtöbb ember számára csak a halálesettel hozható összefüggésbe. Viszont több mint 40 fajta életeseményt követhet gyászreakció (költözés, válás, házasságkötés, egészségügyi állapot változása, gyermekvállalás, gyermekek kirepülése, vetélés, munkahely elvesztése stb.).
A gyász az ellentétes érzelmek összessége, ami a gyászoló személyiségétől és az elvesztett kapcsolat milyenségétől függ.
A gyásszal kapcsolatban nem beszélhetünk kőbe vésett tényekről, elvárásokról, szakaszokról. Egyetlen igazság viszont létezik...,,minden gyász egyedi, mert minden ember egyedi" (John W. James, Russel Friedman)
A feldolgozatlan gyász reményekről, álmokról, ki nem mondott, beteljesületlen érzelmekről szól...
A gyászfeldolgozás során felelősséget vállalunk saját gyógyulásunkért. Habár lehetséges, hogy 99%-ban maga a veszteség a felelős azért ahogyan érzünk, de még mindig ott van az a bizonyos 1% a kezünkben. Mit kezdünk vele?
A gyászfeldolgozás eszközével a kezünkben nyitottabbak leszünk a világra, nem fogunk annyira félni a jövőbeli veszteségektől, hisz tudni fogjuk, hogyan gyógyítsuk meg önmagunkat.
MIT JELENT A GYÁSZFELDOLGOZÁS?
AMIT ROSSZUL TUDTUNK A GYÁSZRÓL!
A gyász még napjainkban is tabunak számít, inkább a hallgatást, a tagadást választjuk. A nevelésünknek valahogyan nem része, hogy gyermekeinket megtanítsuk a gyász kezelésére.
Továbbá veszteségeink során azt az üzenetet kapjuk, hogy ,,ne légy szomorú, gyászolj egyedül, az idő mindent megold, légy erős". Be kell látnunk, hogy amit a gyászról tanultunk az nem igaz.
Ezek a berögzült mondatok nem hatékonyak. A gyászolónak ehelyett meghallgatásra és egy nyitott szívre van szüksége, nem ,,jó/kéretlen" tanácsokra.
A gyászfeldolgozás Módszer®, az Egyesült Államokban kidolgozott cselekvésprogram.
A módszer a ,,Gyógyulás a gyászból" címmel magyar nyelven is megjelent kézikönyvben elolvasható, azonban annak elsajátítása és alkalmazása képzett Specialisták vezetésével, biztonságos és diszkrét környezetben történik.
A Gyászfeldolgozás Módszer® egyéni vagy csoportos program során sajátítható el, majd azt követően önsegítő eszközként a gyászoló későbbi veszteségeinek feldolgozása során is használni tudja.
GYÁSZFELDOLGOZÁS MÓDSZERÉRŐL
MI FOG TÖRTÉNNI A TALÁLKOZÁSAINK SORÁN?
Az egyéni program általában 7 ülésből áll, a veszteségtől függően.
Az ülések előrehaladtával szép lassan felszámoljuk a téves hiedelmeket (pl. az idő mindent megold), feltérképezzük az átmeneti energiafelszabadítókat (átmeneti megkönnyebbülések pl. alkohol), megírjuk a veszteségdiagramot (krízisek, változások összessége), készítünk egy kapcsolatdiagramot (a kapcsolatban átélt eseményeket rögzítjük), végül írunk egy beteljesítő levelet, amiben többek között elbúcsúzunk.
A módszer által átélhető a beteljesülés és a megbékélés, továbbá segítségedre lesz a jelentős érzelmi veszteségek által okozott fájdalom, elszigetelődés és magány feloldásában.