Család- és párterápia.
A családban jelentkező tünet = jelzés.
A család- és a párterápia célja, javítani a nyílt és közvetlen kommunikáció minőségén, támogatni az érzelmek kifejezését, az énközlést, a családtagok közötti kölcsönös megértést.
Az elakadások esetében rendszerszemléletben gondolkodunk, így nem a ,,hibás félt keressük”, hanem a megjelenő probléma hátterében meghúzódó családi dinamikát, működészavart.
Hisz a probléma kialakulásához, fenntartásához mindenki hozzájárul! A családban jelentkező tünet=jelzés, az egész család problémájára utal!
Kétheti rendszerességgel kerül sor a család-és párterápiás alkalmakra, egy ülés 90 perc, jellemzően egy vagy két terapeuta jelenlétében zajlik és a folyamat körülbelül 10-20 ülésen keresztül tart (ez az elakadás milyenségétől függően változhat). Mivel a ,,csoda” a terápiás ülések között eltelt időben történik, ezért fontos az önreflexió, a befektetett munka, az ülések során elhangzottak gyakorlatba ültetése.
A terápia a következő módon épülhet fel: első interjú, munkafázis, lezárás. Kezdetben a hozott probléma átbeszélése, a motiváció és a célok meghatározása, végül a szerződés (szóbeli) kötésre kerül sor. A munkafázisban terápiás technikákat alkalmazhatók, ezek lehetnek például párkapcsolati gyakorlatok, kommunikációs tréning, otthon elvégzendő feladatok. A terapeuta rendszeresen értékeli a terápia haladását, és szükség esetén módosítja az intervenciókat. A lezárás során kiértékelésre kerülnek az elért eredmények és sok esetben az utánkövetés időpontjának az egyeztetése.
MI FOG TÖRTÉNNI A TALÁLKOZÁSAINK SORÁN?
A KETTŐS VEZETÉS ELŐNYEI
(KÉT TERAPEUTA JELENLÉTE)
A kettős vezetés, egy olyan megközelítés, ahol két terapeuta működik együtt a pár tagjaival (legtöbb esetben egy férfi és egy nő). A női és a férfi terapeuta együttműködése lehetővé teszi, hogy mindkét nem képviseltetve legyen, a folyamat során. Ez segíthet az esetleges nemi egyenlőtlenségek, előítéletek vagy kommunikációs nehézségek kezelésében.
Két terapeuta, két különböző perspektívát, szakértelmet és személyes tapasztalatot hoz, ami gazdagabbá teheti a terápiás megközelítést, és több lehetőséget kínálhat a párnak a problémáik megértésére és megoldására. A kettős vezetés segít a párnak abban, hogy egyensúlyban maradjanak és biztonságban érezzék magukat, hisz az egyik terapeuta lehet az, aki támogat és megért, míg a másik terapeuta konfliktusokat kezel vagy új nézőpontokat hoz a folyamatba. Mindez segíthet megelőzni az érzelmi egyensúly elvesztését a terápia során.
Fontos azonban megjegyezni, hogy a kettős vezetésnél az összehangolt munka, a terapeuták között kulcsfontosságú. Az előnyök mellett, hátrányként megemlíthető, hogy magasabb költséggel jár együtt.
A következő területeken segíthetnek a szakemberek:
-
válás, hűtlenség
-
életciklus váltás nehézségei (pl. első gyermek születése, gyermekek közösségbe kerülése, gyermekek kirepülése stb.)
-
mozaikcsaládok támogatása
-
párkapcsolati elhidegülés, kommunikáció javítása, bizalomépítés, párkapcsolati dinamika megértése
-
szülői szerepekből adódó elakadások, gyermek viselkedésével kapcsolatos elakadások, stb.
MIBEN TUDUNK SEGÍTENI?
A PÁR- ÉS CSALÁDTERÁPIA HATÉKONYSÁGÁRÓL
A család- és párterápia hatékonyságának hátterében többek között a rendszerszemléletű megközelítés áll:
-
így a fókusz a kapcsolaton és nem az egyénen van
-
a transzgenerációs elméletek is előtérbe kerülhetnek
-
a patológiás egyensúly kibillentése, mint célkitűzés (az optimális egyensúly megtalálása)
-
interdiszciplináris megközelítésben való gondolkodás
-
erőforrásokra való fókuszálás
A tudományos kutatások és a klinikai tapasztalatok egyaránt kimutatták, a család- és párterápia hatékonyságát, a kapcsolati problémák kezelésében. Az eredmények közé tartozik a konfliktusok csökkentése, a kommunikációs gátak feloldása, az érzelmi kötődés erősödése és az egyén pszichológiai jólétének javulása.
A hatékony párkapcsolat és a harmonikus családi élet, mind hozzájárul az életminőség javulásához és az egyén mentális egészségéhez. Ne habozzunk segítséget kérni, ha szükségünk van rá, hiszen az egészséges kapcsolatok gyógyító hatásúak lehetnek.
Szakembereink.
BURGYÁN-KOVÁCS ANNAMÁRIA
Pszichológusi munkám során értő figyelemmel, értékítéletektől mentesen, empátiával, s mégis objektív félként vagyok jelen. Kérdéseim, visszajelzéseim mentén keressük azokat az új összefüggéseket, melyek segítik az egyént, párt, családot önismerete mélyítésében, s végső soron valódi önmaga elfogadásában.